أربعینات

پایگاه چهل حدیث های کوتاه در موضوع های متفاوت

أربعینات

پایگاه چهل حدیث های کوتاه در موضوع های متفاوت

أربعینات

سایت چهل حدیث ها (اربعینات)
مَنْ حَفِظَ مِنْ أَحَادِیثِنا أَرْبَعِینَ حَدِیثاً بَعَثَهُ اللَّهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ عَالِماً فَقِیها. الکافی‏ ج۱: ص۴۸.
سعی ما بر فراهم نمودن چهل حدیث های موضوعی است که آسان وسریع در دسترس اندیشوران محقق، مبلغین، سخنوران و ارباب منبر (حفظهم الله) باشد.
<زندگی عاقلانه در دنیا این است که انسان از امکاناتی که خداوند در اختیارش قرار داده، برای رسیدن به تکامل و سعادت دو جهان استفاده کند، نه آن‌که تمام همت و تلاش خویش را صرف دنیا کرده و از آخرت غافل بماند که در این صورت دچار خسران و ضرر بزرگ شده است. انسان‌های پرهیزکار از مظاهر دنیا به حداقل اکتفا نموده و تمام سعی و کوشش آنان به زندگی آخرت معطوف است که آن‌جا سرای جاوید و ابدی است
قرآن کریم در توصیف زندگی دنیا می‌فرماید: «وَ مَا الْحَیاةُ الدُّنْیا إِلاَّ لَعِبٌ وَ لَهْوٌ وَ لَلدَّارُ الْآخِرَةُ خَیْرٌ لِلَّذینَ یَتَّقُونَ أَ فَلا تَعْقِلُون»؛[1] زندگى دنیا، چیزى جز بازى و سرگرمى نیست! و سراى آخرت، براى آنها که پرهیزکارند، بهتر است، آیا نمى‌‌‏‌اندیشید؟.>

عزیزان، ما را از نظرات سودمندتان محروم نفرمایید. قبلا از الطاف شما متشکریم.
-----------------------------------------------
ایمیل: chelhadith.ir@gmail.com
-----------------------------------------------
امام عسکری علیه السلام: «نَحنُ حُجَجُ اللهِ عَلَیکُم وَ فاطِمَةُ حُجَّةٌ عَلَینا». یعنی ما حجّت های خداوند بر شماییم و فاطمه علیها سلام الله حجّت بر ماست.
جستجو در پایگاه شما را سریعتر به هدف میرساند

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

چهل حدیث نیکی به پدر ومادر

چهارشنبه, ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۰۵:۱۶ ب.ظ

چهل حدیث والدین

مقـدمـه

 بسم الله الرحمن الرحیم
 وَقَضى رَبُّکَ اَلاَّ تَعْبُدُوا اِلاَّ اِیّاهُ وَبِالْوالِدَیْنِ اِحْسانا اِمّا یَبْلُغَنَّ عِنْدَکَ الْکِبَرَ اَحَدُهُما، اَوْ کِلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما اُفٍّ وَلا تَنْهَرْهُما وَقُلْ لَهُما قَوْلاً کَریما...

 و خداى تو حکم فرموده که، هیچ کس را جز او نپرستید و به پدر و مادر نیکى کنید اگر هر دو یا یکى از آنها به پیرى برسند (که موجب رنج و زحمت باشند) زنهار کلمه اى که رنجیده خاطر شوند مگو و کمترین آزار به آنان مرسان و با ایشان با احترام و بزرگوارانه سخن بگو.

 و همیشه پر و بال تواضع و تکریم را با کمال مهربانى نزدشان بگستران و بگو: پروردگارا، به پدر و مادرم رحمت و مهربانى فرما، آنگونه که آنان مرا در کوچکى تربیت کردند.

 گرچه هستى ما از خداست، لیکن سبب زندگى و وجود ما، پدر و مادر است و ما شاخه اى از وجود این دو عزیزیم و میوه اى از بوستان محبّت و تربیت و مهر و عاطفه بى نظیر پدر و مادریم.

 انسان فراموشکار، وقتى به قدرت و موقعیتى رسید، دوران عجز و کوچکى خویش را از یاد مى برد و پدر و مادر و زحمات طاقت فرساى آنان را فراموش مى کند، و چه ناسپاسى و کفرانى بدتر از این؟

 انسانیّت و اخلاق ایجاب مى کند که پاسدار این دو گوهر باشیم و در حال حیاتشان از نیکى و احسان و پس از مرگشان از صدقات و یاد نیک غفلت نکنیم. ما امتداد وجودى والدین خودیم و فرزندان ما تدوام وجود مایند،

چگونگى برخورد ما با پدر و مادر و احترام و نیکى ما به آنان سبب مى شود: که فرزندان ما نیز در نسل آینده، حق شناس و قدردان و نیکوکار به بار آیند. فرزندان ما همانگونه خواهند بود که ما با والدین خویش رفتار مى کنیم.

 بارى ... اداى حقّ والدین و انجام سپاس زحمات آنان نیز مانند حقّ خدا و شکر نعمتهایش از عهده توانائى ما خارج است و تنها باید زبان به عجز بگشائیم و بال تواضح و فروتنى به زیر پاى آندو فرشته بگستریم.

 با اینحال، توجّه به مقام پدر و مادر و شناخت قدر و منزلت آنان نزد خداوند، زمینه اداى بخشى از حق بزرگ آنان را فراهم مى سازد.

 روایاتى که در این مجموعه چهل حدیث والدین مطالعه مى کنید، ما را با گوشه اى از وظایف خود در برابر والدین آشنا مى کند.

 توفیق الهى یارمان باد که از نیکو کاران به پدر و مادر خویش به حساب آئیم چرا که رضایت خدا در رضایت آنان است.
 خدایا! ما را قدردان زحمات پدر و مادر بگردان.

 خدایا! ما را به تربیت نسلى با ایمان و حق شناس و پاکدل و نیکوکار موفق بدار.

بزرگترین واجب

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 1 قَالَ اَمیرُ الْمُؤْمِنینَ عَلِىٌّ علیه السلام: بِرُّ الوالِدَیْنِ اَکْبَرُ فَریضَةٍ.

 امیر المؤمنین على علیه السلام فرمود: بزرگترین و مهمترین تکلیف الهى نیکى به پدر و مادر است.

 
برترین اعمال

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 2 قَالَ الصّادِقُ علیه السلام: اَفْضَلُ الْأَعْمالِ اَلصَّلاةُ لِوَقْتِها، وَ بِرُّ الْوالِدَیْنِ وَ الْجِهادُ
فِى سَبیلِ اللّهِ.

امام صادق علیه السلام فرمود: برترین کارها عبارتست از: 1ـ نماز در وقت 2ـ نیکى به پدر و مادر 3ـ جهاد در راه خدا.
 

اُنس با پدر و مادر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 3 ... فَقالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله : فَقَرَّ مَعَ والِدَیْکَ فَوَالَّذىِ نَفْسِى بِیَدِهِ
لاَُنْسُهُما بِکَ یَوْما وَ لَیْلَةً خَیْرٌ مِنْ جِهادِ سَنَةٍ.

مردى خدمت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله آمد و گفت: پدر و مادر پیرى دارم که به خاطر اُنس با من مایل نیستند به جهاد بروم، رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: پیش پدر و مادرت بمان، قسم به آنکه جانم در دست اوست اُنس یکروز آنان با تو از جهاد یکسال بهتر است. (البته در صورتى که جهاد واجب عینى نباشد)
 

محبوبترین کـارها

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 4 عَنْ اِبْنِ مَسْعُودٍ قالَ: سَألْتُ رَسُولَ اللّهِ صلی الله علیه و آله: اَىُّ الاَْعْمالِ
اَحَبُّ اِلَى اللّهِ عَزَّوَجَلَّ؟ قالَ: اَلصَّلاةُ لِوَقْتِها، قُلْتُ ثُمَّ اَىُّ شَیْىءٍ؟ قالَ: بِرُّ الْوالِدَیْنِ، قُلْتُ: ثُمَّ اَىُّ شَیْى ءٍ؟ قالَ: اَلْجِهادُ فِى سَبیلِ اللّهِ.

ابن مسعود مى گوید: از پیامبر گرامى صلی الله علیه و آله سؤال کردم محبوبترین کار پیش خدا کدام است؟ فرمود: نماز در وقت، گفتم: بعد از آن چه چیز؟ فرمود: نیکى به پدر و مادر، گفتم: بعد از آن چه چیز، فرمود: جهاد در راه خدا.

 
نگاه به پـدر و مـادر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 5 قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: ما وَلَدٌ بارٌّ نَظَرَ اِلى اَبَوَیْهِ بِرَحْمَةٍ اِلاَّ کانَ لَهُ
بِکُلِّ نَظْرَةٍ حِجَّةٌ مَبْرُورَةٌ فَقالُوا: یا رَسُولَ اللّهِ وَاِنْ نَظَرَ فِى کُلّ یَوْمٍ مِائَةَ نَظْرَةٍ؟ قالَ: نَعَمْ اللّهُ اَکْبَرُ وَ اَطْیَبُ.

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمود: هر فرزند نیکوکارى که با مهربانى به پدر و مادرش نگاه کند در مقابل هر نگاه، ثواب یک حجّ کامل مقبول باو داده مى شود، سؤال کردند، حتى اگر روزى صد مرتبه به آنها نگاه کند؟ فرمود: آرى خداوند بزرگتر و پاکتر است.

 
عظمت پـدر و مـادر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 6 عَنْ اَبى الْحَسَنِ الرِّضا علیه السلام قالَ: اِنَّ اللّهَ عَزَّوَجَلَّ اَمَرَ بِثَـلاثَةٍ مَقْرُونٌ بِها
ثَـلاثَةٌ اُخْـرى: اَمَرَ بِالصَّلاةِ وَالزَّکاةِ، فَمَنْ صَلّى وَ لَمْ یُزَکِّ لَمْ تُقْبَلْ مِنْهُ صَلاتُهُ وَ اَمَرَ بِالشُّـکْرِ لَهُ وَ لِلْـوالِـدَیْنِ، فَمَـنْ لَمْ یَشْـکُرْ والِدَیْهِ لَمْ یَشْـکُرِ اللّهَ، وَ اَمَرَ بِاِتّقـاءِ اللّهِ وَ صِلَةِ الرَّحِـمِ، فَمَنْ لَمْ یَصِـلْ رَحِـمَهُ لَمْ یَـتَّقِ اللّهَ عَزَّوَجَلَّ.

امام رضا علیه السلام فرمود: خداوندمتعال فرمان داده سه چیز همراه سه چیز دیگر انجام گیرد:
 1 ـ به نماز همراه زکات فرمان داده است، پس کسى که نماز بخواند و زکات نپردازد نمازش نیز پذیرفته نمى شود.
 2 ـ به سپاسگزارى از خودش و پدر و مادر فرمان داده است، پس کسى که از پدر و مادرش سپاسگزارى نکند، خدا را شکر نکرده است.
 3 ـ به تقواى الهى فرمان داده و به صله رحم، پس کسى که صله رحم انجام ندهد تقواى الهى را هم بجا نیاورده است.
 

احترام پـدر و مـادر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 7 قالَ الصادِقُ علیه السلام: بِرُّ الْوالِدَیْنِ مِنْ حُسْنِ مَعْرِفَةِ الْعَبْدِ بِاللّهِ اِذْ لا عِبادَةَ
اَسْرَعُ بُلُوغا بِصاحِبِها اِلى رِضَى اللّهِ مِنْ حُرْمَةِ الْوالِدَیْنِ الْمُسْلِمَیْنِ لِوَجْهِ اللّهِ تَعالى.

امام صادق علیه السلام فرمود: نیکى به پدر و مادر نشانه شناخت شایسته بنده خداست. زیرا هیچ عبادتى زودتر از رعایت حرمت پدر و مادر مسلمان به خاطر خدا انسان را به رضایت خدا نمى رساند.
 

اطـاعـت از والـدین

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 8 قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: مَنْ اَصْبَحَ مُطیعا لِلّهِ فِى الْوالِدَینِ اَصْبَحَ لَهُ
بابانِ مَفْتُوحانِ مِنَ الْجَنَّةِ وَ اِن کانَ واحِدا فَواحدا.

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمود: کسى که دستور الهى را در مورد پدر و مادر اطاعت کند، دو درب از بهشت برویش باز خواهد شد، اگر فرمان خدا را در مورد یکى از آنها انجام دهد یک درب گشوده مى شود.

 
ارزش اطاعت از پـدر و مـادر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 9 قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: اَلْعَبْدُ الْمُطیعُ لِوالِدَیْهِ وَ لِرَبِّهِ فِى اَعْلى عِلّییّنَ.

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمود: بنده اى که مطیع پدر و مادر و پروردگارش باشد، روز قیامت در بالاترین جایگاه است.

 
پرداخت بدهى والـدیـن

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 10 عَنْ رَسُولِ اللّهِ صلی الله علیه و آله: مَنْ حَجَّ عَنْ والِدَیْهِ اَوْ قَضى عَنْهُما مَغْرَما
بَعَثَهُ اللّهُ یَوْمَ الْقیامَةِ مَعَ الاَْبْرارِ.

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: کسـى کـه به نـیّت پـدر و مادرش حجّ انجام دهد یا بدهکارى آنها را بپردازد خداونـد او را در روز قیامت با نیکان بر مى انگـیزد.

 
خشنودى پـدر و مـادر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 11 قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: مَنْ اَرْضى والِدَیْهِ فَقَدْ اَرْضَى اللّهَ وَمَنْ
اَسْخَطَ والِدَیْهِ فَقَدْ اَسْخَطَ اللّهَ.

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمود: آنـکه پـدر و مـادرش را خشـنود کـند، خـدا را خشـنود کـرده و کـسى که پدر و مـادر خودرا به خشم آورد، خدا را به خشم آورده است.

 
عاقبت نیکى به پـدر و مـادر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 12 عَنْ الصّادِقِ علیه السلام قالَ: بَیْنا مُوسَى بْنِ عِمْرانَ یُناجى رَبَّهُ عَزَّوَجَلَّ اِذْ رَأى
رَجُلاً تَحْتَ عَرْشِ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ فَقالَ: یا رَبِّ مَنْ هذَا الَّذى قَدْ اَظَلَّهُ عَرْشُکَ؟ فَقالَ: هذا کانَ بارّا بِوالِدَیْهِ، وَ لَمْ یَمْشِ بِالنَّمَیمَةِ.

امام صادق علیه السلام فرمود: هنگامى که حضرت موسى علیه السلام مشغول مناجات با پروردگارش بود، مردى را دید که در زیر سایه عرش الهى در ناز و نعمت است، عرض کرد: خدایا این کیست که عرش تو بر او سایه افکنده است؟ خداوند متعال فرمود: او نسبت به پدر و مادرش نیکوکار بود و هرگز سخن چینى نمى کرد.
 

سفر براى نیکى به پـدر و مـادر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 13 قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: سِرْ سَنَتَیْنِ بِرَّ والِدَیْکَ، سِرْ سَنَةً صِلْ
رَحِمَکَ.

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمود: دو سال راه برو به پدر و مادرت نیکى کن، یکسال راه برو و صله رحم انجام بده، (یعنى اگر پدر و مادرت در فاصله دورى هستند که دو سال باید راه بروى تا به آنها برسى و نیکى کنى ارزش دارد).

 
پـدر و مـادر و افزایش عُـمر و روزى

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 14 قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: مَنْ اَحَبَّ اَنْ یُمَدَّلَهُ فِى عُمْرِهِ وَ اَنْ یُزادَ فِى
رِزْقِهِ فَلْیَبِرَّ والِدَیْهِ وَ لْیَصِلْ رَحِمَهُ.

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمود: کسى که دوست دارد عمرش طولانى و روزیش زیاد شود، نسبت به پدر و مادرش نیکى کند و صله رحم بجاى آورد.

 
آثار نیکى به پـدر و مـادر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 15 عَنْ حَنّانِ بْنِ سُدَیْر قالَ: کُنّا عِنْدَ اَبِى عَبْـدِاللّهِ علیه السلام وَ فـینا مُیَـسِّرٌ فَذَکَـرُوا
صِـلَةَ الْقَـرابَةِ فَقالَ اَبُو عَبْدِاللّهِ علیه السلام: یا مُیَـسِّرُ قَدْ حَـضَرَ اَجَلُـکَ غَیْـرَ مَرَّةٍ وَ لامَرَّتَیْنِ، کُلُ ذلِکَ یُؤَخِّرُ اللّهُ اَجَـلَکَ، لِصِلَتِکَ قَرابَتَکَ، وَ اِنْ کُنْتَ تُریدُ اَنْ یُزادَ فِى عُمْرِکَ فَبِرَّ شَیْخَیْکَ یَعْـنِى اَبَوَیْکَ.

حنان بن سُدیر مى گوید: در حضور امام صادق علیه السلام بودیم که مُیّسِر هم در میان ما بود، از رابطه خویشاوندى سخن به میان آمد، امام صادق علیه السلام فرمود: اى مُـیَسِّر چـند بار اجل و مرگ تو فـرا رسـیده و هـر بار خـداوند آنـرا بخـاطر صِله رحم با خویشاوندانت تأخیر انداخته اسـت، اگر مى خواهـى خداوند عمر تو را زیاد کند به پدر و مادرت نیکى کن.

 
اوّل نیکى به مـادر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 16 عَنْ اَبِى عَبْدِاللّهِ علیه السلام قالَ: جاءَ رَجُلٌ اِلَى النَّبِىِّ صلی الله علیه و آله
فَقالَ: یا رَسُولَ اللّهِ مَنْ اَبِرُّ؟ قالَ: اُمَّکَ، قالَ: ثُمَّ مَنْ؟ قالَ: اُمَّکَ، قالَ: ثُمَّ مَنْ؟ قالَ: اُمَّکَ، قالَ: ثُمَّ مَنْ؟ قالَ: اَباکَ.

امام صادق علیه السلام فرمود: مردى خدمت پـیامبر صلی الله علیه و آله آمد و گـفت: اى رسول خدا به چه کسى نیکى کنم؟ فرمود: به مـادرت، عـرض کرد، بعـد از او بـه چه کسى؟ فـرمود: به مادرت، گفت: سپس به چه کسى؟ فرمود: به مادرت سـؤال کرد: سپس به چه کسى؟ فـرمود: به پـدرت؟

 
نتیجه نیکى به پـدر و مـادر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 17 عَنْ رَسُولِ اللّهِ صلی الله علیه و آله قالَ: بِرُّوا آباءَکُمْ یَبِرُّکُمْ اَبْناءُکُمْ، عَفُّوا عَنْ
نِساءِ النّاسِ تُعَفُّ نِسائُکُمْ.

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: به پدرانتان نیکى کنید تا فرزندانتان به شما نیکى کنند، از زنان مردم چشم پوشى کنید تا دیگران نسبت به زنهاى شما چشم پوشى کنند.

 
حـقّ پـدر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 18 عَنْ اَبِى الْحَسَنِ مُوسى علیه السلام قالَ: سَأَلَ رَجُلٌ رَسُولَ اللّهِ صلی الله
علیه و آله: ما حَقُّ الْوالِدِ عَلى وَلَدِهِ؟ قالَ: لایُسَمّیهِ بِاسْمِهِ، وَ لایَمْشى بَیْنَ یَدَیْهِ، وَ لایَجْلِسُ قَبْلَهُ وَ لایَسْتَسِبُّ لَهُ.

از امام کاظم علیه السلامنقل شده که فرمود: مردى از پیامبر خدا صلی الله علیه و آله سؤال کرد: حقّ پدر بر فرزند چیست؟ حضرت فرمود: 1ـ او را با نام صدا نکند 2ـ در راه رفتن از او جلو نیفتند. 3ـ قبل از او ننشیند 4ـ کارى انجام ندهد که مردم پدرش را فحش بدهند.

 
عبادت در نگاه

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 19 قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: نَظَرُ الْوَلَدِ اِلى وَالِدَیْهِ حُبّا لَهُما عِبادَةٌ.

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: نگاه محبت آمیز فرزند به پدر و مادرش عبادت است.

 
رفتار با والدین

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 20 عَنْ اَبِى وَلاّدِ الْحَنّاطِ قالَ: سَاَلْتُ اَبا عَبْدِاللّهِ علیه السلام عَنْ قَوْلِ اللّهِ:
«وَ بِالْوالِدَیْنِ اِحْسانا» فَقالَ: اَلاِْحْسانُ اَنْ تُحْسِنَ صُحْبَتَهُما وَ لا تُکُلِّفَهُما اَنْ یَسْأَلاکَ شَیْئا هُما یَحْتاجانِ اِلَیْهِ.

اَبى وَلاّد مى گوید: معناى آیه «وَ بِالْوالِدَیْنِ اِحْسانا» را از امام صادق علیه السلام پرسیدم، فرمود: احسان به پدر و مادر اینست که رفتارت را با آنها نیکو کنى و مجبورشان نکنى تا چیزى که نیاز دارند از تو بخواهند. «یعنى قبل از درخواست آنان نیازشان را برطرف کنى».

 
وظیفه در برابر والدین

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 21 قالَ اَبُو عَبْدِاللّهِ علیه السلام: لا تَمْلَأْ عَیْنَیْکَ مِنَ النَّظَرِ اِلَیْهِما اِلاّ بِرَحْمَةٍ وَ رِقَّةٍ، وَ لا
تَرْفَعْ صَوْتَکَ فَوْقَ اَصْواتِهِما، وَ لا یَدَیْکَ فَوْقَ اَیْدِیهِما وَ لا تَتَقَدَّمْ قُدّامَهُما.

امام صادق علیه السلام فرمود: چشـمهایت را جـز از روى دلسـوزى و مهربـانى با پـدر و مادر خیـره مـکن و صـدایت را بلندتر از صـداى آنها نـکن دسـتهایت را بالاى دسـتهاى آنها مـبر، و جـلوتر از آنـان راه مرو.

 
نیابت از پـدر و مـادر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 22 قالَ اَبُوعَبْدِاللّهِ علیه السلام: ما یَمْنَعُ الرَّجُلَ مِنْکُمْ اَنْ یَبِرَّ والِدَیْهِ حَیَّیْنِ اَوْ مَیِّتَیْنِ،
یُصَلِّىَ عَنْهُما وَ یَتَصدَّقَ عَنْهُما وَ یَحِجَّ عَنْهُما وَ لَهُ مِثْلُ ذلِکَ، فَیَزیدُهُ اللّهُ عزَّوجَلَّ بِبِرِّهِ وَ صَلاتِهِ خَیْرا کَثیرا.

امام صادق علیه السلام فرمود: چه چیز مانع شخص مى شود وقتى که پدر و مادرش زنده یا مـرده اند به آنـها نـیکى کند، باین صـورت که به نـیّت آنهـا نـماز بخواند، صـدقه بـدهد، حـجّ بجـا بیاورد و روزه بـگیرد، زیـرا اگر چنـین کنـد ثـواب آنـها به پـدر و مـادر مى رسـد و بـه خـود شخص هم هـمانقـدر ثواب داده مى شود، به علاوه خداوند متعال به واسـطه کارهاى نـیک و نـماز او خیر زیـادى به او عـطا مى کند.

 
نیکى به والـدین بـد

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 23 عَنْ اَبِى جَعْفَرٍ علیه السلام قالَ: ثَلاثٌ لَمْ یَجْعَلِ اللّهُ عَزَّوَجَلَّ لاَِحَدٍ فِیهِنَّ
رُخْصَةً اَداءُ الاَْمانَةِ اِلَى الْبَرِّ وَالْفاجِرِ وَالْوَفاءُ بِالْعَهْدِ لِلْبَرِّ وَالْفاجِرِ وَبِرُّ الْوالِدَیْنِ بَرَّیْنِ کانا اَوْ فاجِرَیْنِ.

امام باقر علیه السلام فرمود: در سه چیز خداوند متعال به احدى اجازه ترک آنها را نداده است.
 1 ـ اداى امانت به مرد نیکوکار و فاسق.
 2 ـ وفاى به عهد و پیمان نسبت به نیکوکار و فاسق.
 3 ـ نیکى به پدر و مادر، نیکوکار باشند یا فاسق و لا اُبالى.

 
برخورد با پـدر و مـادر مُشـرک

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 24 فِیما کَتَبَ الرِّضا علیه السلام لِلْمَأْمُونِ: بِرُّ الْوالِدَیْنِ وَاجِبٌ، وَ اِنْ کانا مُشْرِکَیْنِ
وَ لا طاعَةَ لَهُما فِى مَعْصِیَةِ الْخالِقِ.

در نوشته حضرت رضا علیه السلام به مأمون آمده که: نیکى به پدر و مادر واجب و لازم است اگر چه مشرک و کافر باشند، ولى در معصیت خدا نباید اطاعتشان کرد.

 
زیـارت قـبر والـدین

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 25 عَنْ رَسُولِ اللّهِ صلی الله علیه و آله قالَ: مَنْ زارَ قَبْرَ والِدَیْهِ اَوْ اَحَدِهِما فِى کُلِّ
جُمُعَةٍ مَرَّةً غَفَرَ اللّهُ لَهُ وَ کَتَبَ بِرّا.

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: کسى که قبر پدر و مادر یا یکى از آندو را در هر جمعه یکبار زیارت کند خداوند او را مى بخشد و او را نیکوکار مى نویسد.

 
بهشت و نیکى به والـدین

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 26 عَنْ اَبِى الْحَسَنِ علیه السلام قالَ: قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: کُنْ
بارّا وَ اقْتَصِرْ عَلَى الْجَنَّةِ وَ اِنْ کُنْتَ عاقّا فَاقْتَصِرْ عَلَى النّارِ.

از امام رضا علیه السلام نقل شده که فرمود: رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: نسبت به پدر و مادر نیکوکار باش تا پاداش تو بهشت باشد ولى اگر عاقّ آنها شوى جهنّمى خواهى بود.

 
نگاه تیز به پـدر و مـادر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 27 عَنْ اَبِى عَبْدِاللّهِ علیه السلام قالَ: لَـوْ عَـلِمَ اللّهُ شَیْـئا اَدْنـى مِنْ اُفٍّ لَنَـهى عَـنْهُ،
وَ هُـوَ مِنْ اَدْنـَى الْـعُقُوقِ وَ مِنَ الْعُـقُوقِ اَنْ یَنْـظُرَ الرَّجُـلُ اِلى والِـدَیْهِ فَـیُحِـدَّ النَّظَـرَ اِلَیْهِما.

امام صادق علیه السلام فرمود: اگر خداوند چیزى کمتر از اُف (اوه) گفتن سراغ داشت از آن نهى مى کرد: و اُف گفتن از کمترین مراتب عاق شدن است. نوعى از عاق شدن اینست که انسان به پدر و مادرش تیز نگاه کند. (خیره شود).

 
نگاه خشم ‏آلود به پـدر و مـادر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 28 عَنْ اَبِى عَبْدِاللّهِ علیه السلام قالَ: مَنْ نَظَرَ اِلى اَبَوَیْهِ نَظَرَ ماقِتٍ، وَ هُما ظالِمانِ
لَهُ، لَمْ یَقْبَلِ اللّهُ لَهُ صَلاةً.

امام صادق علیه السلام فرمود: کسى که از روى نفرت به پدر و مادرش که باو ستم کرده اند نگاه کند، نمازش در درگاه الهى پذیرفته نمى شود.

 
غمگین کردن پـدر و مـادر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 29 قالَ اَمیرُ الْمُؤْمِنینَ علیه السلام: مَنْ اَحْزَنَ والِدَیْهِ فَقَدْ عَقَّهُما.

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: کسى که پدر و مادر خویش را غمگین سازد عاق والدین شده است. (حقّ آنها را رعایت نکرده است.)

 
نتیجه بى‏ ادبى بـه والـدین

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 30 عَنْ اَبِى جَعْفِرٍ علیه السلام قالَ: اِنَّ اَبِى نَظَرَ اِلَى رَجُلٍ وَ مَعَهُ اِبْنُهُ یَمْشِى
وَ الاِْبْنُ مُتَّکِىءٌ عَلى ذِراعِ الاَْبِ، قالَ: فَما کَلَّمَهُ اَبى مَقْتا لَهُ حَتّى فارَقَ الدُّنْیا.

امام صادق علیه السلام فرمود: پدرم مردى را دید که پسرش همراهش راه مى رفت و به بازوى پدر تکیه کرده بود، (وقتى این جریان را دید) تا زنده بود از روى ناراحتى و خشم با او صحبت نکرد.

 
درگیرى با پدر

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 31 قالَ اَبُو عَبْدِاللّهِ علیه السلام: ثَلاثَةٌ مَنْ عازَّهُمْ ذَلَّ: اَلْوالِدُ وَ السُّلْطانُ وَ الْغَریمُ.

امام صادق علیه السلام فرمود: هر کس با این سه نفر کشمکش کند خوار مى گردد: پدر، سلطان حق و شخص بدهکار.

 
محرومیّت عـاقّ والـدین

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 32 قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: اِیّاکُمْ وَ عُقُوقَ الْوالِدَیْنِ، فَاِنَّ رِیحَ الْجَنَّةِ
تُوجَدُ مِنْ مَسیرَةِ اَلْفَ عامٍ وَ لایَجِدُها عاقٌّ وَ لاقاطِعُ رَحِمٍ.

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمود: از عاقّ والدین شدن بپرهیزید، زیرا با اینکه بوى بهشت از مسافت هزار سال به مشام مى رسد، عاق والدین و کسى که قطع رحم کند آن بو را احساس نخواهد کرد. (یعنى بیش از هزار سال از بهشت فاصله دارد.)

 
بدبختى عـاقّ والـدین

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 33 عَنِ الصّادِقِ علیه السلام قالَ: لایَدْخُلُ الْجَنَّةَ الْعاقُّ لِوالِدَیْهِ وَ الْمُدْمِنُ الْخَمْرِ وَ
الْمَنّانُ بِالْفِعالِ لِلْخَیْرِ اِذا عَمِلَهُ.

امام صادق علیه السلام فرمود: عاقّ والدین و شرابخوار و انسان خیّر منت گذار وارد بهشت نمى شوند.


عاقبت عـاقّ والـدین

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 34 قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: اَرْبَعَةٌ لا یَنْظُرُ اللّهُ اِلَیْهِمْ یَوْمَ الْقِیامَةِ، عاقٌ
وَ مَنّانٌ وَ مُکَذِّبٌ بِالْقَدَرِ وَ مُدْمِنُ خَمْرٍ.

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: در قیامت خدا به چهار گروه نظر رحمت نخواهد کرد:
 1 ـ عاق والدین
 2 ـ منّت گذار
 3 ـ منکر قضاء و قدر
 4 ـ شرابخوار
 

مجازات عـاقّ والـدین

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 35 قالَ رَسولُ اللّهُ صلی الله علیه و آله: ثَلاثَةٌ مِنَ الذُّنُوبِ تُعْجَلُ عَقُوبَتُها وَ لاتُؤَخَّرُ
اِلَى الاخِرَةِ: عُقُوقُ الْوالِدَیْنِ، وَ الْبَغْىُ عَلَى النّاسِ وَ کُفْرُ الاِْحْسانِ.

پیامبر گرامى اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: کیفر سه گناه به قیامت نمى ماند (یعنى در همین دنیا مجازات مى شود.)
 1ـ عاق پدر و مادر
 2ـ ظلم و تجاوز به مردم
 3ـ ناسپاسى در مقابل احسان و نیکى.

 
عـاقّ والـدین

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 36 عَن اَبِى عَبْدِاللّهِ علیه السلام قالَ: اَلذُّنُوبُ الّتِى تَظْلِمُ الْهَواءَ عُقُوقُ الْوالِدَیْنِ.

امام صادق علیه السلام فرمود: از گناهانى که هوا را تیره و تار مى کند عاقّ والدین شدن است.

 
شـقاوت عـاقّ والـدین

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 37 قالَ الصّادِقُ علیه السلام: عُقُـوقُ الْـوالِدَیْنِ مِنْ الْـکَبائِرِ لاَِنَّ اللّهَ عَزَوَجَلَّ جَـعَلَ
الْــعاقَّ عَـصِیّا شَـقِیّا.

امام صادق علیه السلام فرمود: عاقّ پدر و مـادر شدن از گــناهان کبیره است، زیرا خداوند متعـال عاقّ والدین را گنـاهکارِ شـقى شمرده است.

 
هـلاکت عـاقّ والـدین

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 38 عَنْ اَبى عَبْدِاللّهِ علیه السلام: اِنَّ رَسُـولَ اللّهِ صلی الله علیه و آله حَضَـرَ شـابّا عِنْـدَ وَفـاتِهِ فَقالَ لَهُ: قُلْ: لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ، قـالَ: فَاعْـتَقَلَ لِسـانُهُ مِـرارا فَقـالَ لاِِمْـرَئَةٍ عِنْـدَ رَأسِهِ: هَـلْ لِهذا اُمٌّ؟ قـالَتْ: نَعَمْ اَنـَا اُمُّـهُ، قالَ: اَفَـساخِـطَةٌ اَنْـتِ عَلَیْهِ؟ قالَتْ: نَعَـمْ ما کَلَّمْتُهُ مُنْـذُ سِتَّ حِجَجٍ،

قـالَ لَـها: اِرْضـى عَـنْهُ، قـالَتْ: رَضـِىَ اللّهُ عَـنْهُ بِرِضـاکَ یـا رَسُولَ اللّهِ: فَقالَ لَهُ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: قُلْ: لا اِلَهَ اِلاَّ اللّهُ قالَ: فَقـالَهَا ... ثُمَّ طَفَى …

امام صادق علیه السلام فرمود: هنگام مرگ جوانى، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله کنار بستر او حضور یافتند و به جوان فرمودند: بگو لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ، فرمود: زبانش بند آمد، چند بار تکرار کرد ولى زبان او بند شد، پیامبر صلی الله علیه و آله به زنى که کنار جوان بود فرمود: آیا این جوان مادر دارد؟ زن گفت: بله، من مادر او هستم، فرمود: آیا از او ناراضى هستى؟ زن گفت: بله شش سال است با او صحبت نکرده ام، فرمود: از او راضى شو، زن گفت: یا رسول اللّه بخاطر رضایت تو خدا از او راضى شود. (من از او راضى شدم) سپس پیامبر صلی الله علیه و آله به جوان فرمود: بگو لا اِلَهَ اِلاَّ اللّهُ، جوان در این هنگام گفت: لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ و پس از لحظاتى مرد.

 
اعـمال عـاقّ والـدین

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 39 قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: یُقالَ لِلْعاقِّ اِعْمَلْ ما شِئْتَ فَاِنِّى لا اَغْفِرُ
لَکَ وَ یُقالُ لِلْبارِّ اِعْمَلْ ما شِئْتَ فَاِنِّى سَاَغْفِرُلَکَ.

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: به عاقّ والدین از (طرف خدا) گفته مى شود: هر کارى مى خواهى انجام بده دیگر تو را نمى بخشم و به نیکوکار (نسبت به پدر و مادر) هم گفته مى شود: هر چه مى خواهى انجام ده تو را مى بخشم.


 
نیکى‏ به‏ والدین و آمرزش‏ گناه

http://bayanbox.ir/view/8296398673568525171/1451.png 40 قالَ عَلِىُّ بْنُ الْحُسَیْنِ علیه السلام: جاءَ رَجُلٌ اِلَى النَّبِىِّ صلی الله علیه و آله فَقالَ:
یا رَسُولَ اللّهِ ما مِنْ عَمَلٍ قَبِیحٍ اِلاَّ قَدْ عَمِلْتُهُ فَهَلْ لِى تَوْبَةٌ؟ فَقالَ لَهُ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: فَهَلْ مِنْ والِدَیْکَ اَحَدٌ حَىٌّ؟ قالَ: اَبى: قالَ: فَاذْهَبْ فَبِرَّهُ قالَ: فَلَمّا وَلّى قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: لَوْ کانَتْ اُمُّهُ.

امام سجاد علیه السلام فرمود: مردى خدمت رسول خدا صلی الله علیه و آله رسید و گفت: اى رسول خدا، من هیچ کار زشتى نمانده که انجام نداده باشم، آیا مى توانم توبه کنم؟ رسولخدا صلی الله علیه و آله فرمود: آیا هیچیک از پدر و مادرت زنده هستند؟ گفت: بله، پدرم. حضرت فرمود: برو باو نیکى کن (تا آمرزیده شوى). وقتى او راه افتاد پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: کاش مادرش زنده بود. (یعنى اگر او زنده بود و به او نیکى مى کرد، زودتر آمرزیده مى شد).

http://bayanbox.ir/view/2801828067961317700/0ec5.png
پدر و مادر حق زیادی برگردن فرزندان دارند، لذا رعایت حقوق و احترام آنان، آثار معنوی بسیار ثمر بخش و حتی در امور دنیوی فرزندان تأثیر گذار می‌باشد.
از طرف دیگر،عدم احترام به ایشان آثار زیانبار و جبران ناپذیری در دنیا و آخرت برایشان در پی خواهد داشت.
به راهکارهایی در باب احترام پدر و مادر توجه فرمایید:

http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png1- با آنها نیکو سخن بگویید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png2- اگر آنها را ناراحت کرده‌اید،بکوشید تا خوشحالشان کنید.
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png3- در نیکی کردن به پدر مادر ،خوب و بد بودن آنها را ملاحظه نکنید،(حتی باید به والدین غیر مؤمن نیکی کرد)
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png4- اگر امر به حرامی کردند ،اطاعت نکنید اما حق بدرفتاری با انان را ندارید.
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png5- لازم است بعد از درگذشت آنها نیز به ایشان احساس کنید: الف- بر ایشان نماز بخوانید ب- برایشان استغفار کنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png6- پس از مرگ آنان ،تعهدات و بدهیهایشان را ادا کنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png7- دوستان آنها را نیز اکرام کنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png8-پیش از آن که چیزی از شما بخواهند، حاجتشان را برآورید.
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png9- در حضورشان با احترام بنشینید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png10- صدای خود را از صدای آنها بلندتر نکنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png11- در چشمانشان خیره نشوید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png12- با دست و چشم به آنها اشاره نکنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png13-آنها را به اسم صدا نزنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png14-جلوتر از ایشان راه نروید( مگر آنکه ضرورتی داشته باشد)
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png15- قبل از ایشان ننشینید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png16- اگر عصبانی شدند، نسبت به آنان خشوع کنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png17-در همه حال از انها تشکر کنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png18- مراقب باشید، هیچ گاه به ایشان دشنام ندهید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png19- بکوشید تا هرگز آنها را خشمگین نسازید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png20- در حد ممکن ،دربرآوردن نیازها و تأمین هزینه آنان بکوشید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png21- هر قدر می‌توانید نسبت به ایشان نیکی کنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png22- هرگز در مقابل ایشان تکبر نکنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png23- در خواستهایشان را براورده سازید(هر چند به آن نیاز نداشته باشند)
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png24- چنانچه در حق شما بدی کردند ؛ در مقابل ،برایشان استغفار و طلب خیر کنید.
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png25-در مجالس، بالاتر از ایشان ننشینید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png26- اگر از شما خواستند پیش آنان بمانید، در حد امکان از ایشان جدا نشوید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png27- در احسان به والدین ،جانب مادر را بیشتر مراعات کنید.
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png28-به وصیت‌هایشان عمل کنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png29- بدهی‌های انان را ادا کنید ( در صورت توانایی)
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png30- اگر بین امر و نهی والدین تعارضی بوده اگر ممکن است ،رضایت هر دو را جلب کنید و گرنه، جانب مادر را ترجیح دهید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png31- اگر شما را به خوردن غذای شهبه ناک امر کردند اطاعات کنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png32- اگر در وقت نماز شما را به کاری امر کردند ،نماز را به تأخیر انداخته و فرمان آنان را اطاعت کنید.
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png33- از آزار دیگران نسبت به والدین جلوگیری کنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png34- پیش از آنان شروع به خوردن غذا نکنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png35- در مجالس ، روی خود را از انها برنگردانید.
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png36- کاری نکنید که دیگران به پدر و مادر شما بد بگویند
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png37- در وقت ورودشان از جا برخیزی
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png38- مراقب سلامتی آنان باشید و اگر نیاز به پزشک و... دارند
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png39- هرگز برای انان آرزوی مرگ نکنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png40- از انان بخواهید تا در حق شما دعا کنند( دعای پدر مادردر مورد فرزندان مستجاب است انشاء الله)
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png41- غیبت آنان را مدارید و نگذارید دیگران از انها غیبت کنند
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png42-صفات نیک ایشان را در حضور و غیابشان یادآور شوید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png43- ابراز محبت خود را نسبت به آنها آشکار کنید.
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png44- هر چه می‌توانید در برابر شان تواضع کنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png45- از ایشان تقاضایی نکنید که موجب شرمندگیشان شود.
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png46- بدی هایشان را فراموش کنید و تکرار نکنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png47- نیکی به پدر و مادر را به بهانه این که آنان هنوز جوان هستند ترک نکنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png48- لزوم احترام ایشان را به اعضای دیگر خانواده گوشزد کنید
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png49-در حد امکان ،زمینة تفریح ،گردش و زیارت را بر ایشان فراهم آورید.
http://bayanbox.ir/view/7912611688960140928/Flower.png50- نقاط ضعف آنان را برای دیگران بازگو نکنید.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی